Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - procedura, zasady, opłaty


Na wstępie wskazać należy, iż do nabycia spadku dochodzi z mocy prawa w momencie śmierci Spadkodawcy. Jednakże z uwagi na pewność obrotu i możliwość legitymowania się przez Spadkobiercę stosowanym dokumentem, ustawodawca uregulował postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku.

Alternatywą jest sporządzenie przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia.

Wniosek o stwierdzenia nabycia spadku może zostać zainicjowany przez każdą osobę mającą w tym interes. W szczególności legitymację czynną w tym zakresie posiadają Spadkobiercy, zapisobiercy, wierzyciele Spadkodawcy,

Kiedy można złozyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku można złożyć bezpośrednio po śmierci Spadkodawcy jak również wiele lat po tym zdarzeniu. Nie obowiązuje tutaj ograniczenie terminem. Jednakże jeżeli od chwili śmierci Spadkodawcy nie upłynęło 6 miesięcy, warunkiem stwierdzenia nabycia spadku jest złożenie przez Spadkobiercę oświadczenia o prostym przyjęciu spadku albo o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza. Takie rozwiązanie jest podyktowane tym, że spadkobiercy mają 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się o tytule swojego powołania, do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Co powinien zawierać taki wniosek?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien zawierać wszelkie elementy pisma procesowego kierowanego do sądu, w tym:
  • oznaczenie sądu,
  • wskazanie wnioskodawców oraz uczestników postępowania, spadkobierców,
  • dokładnie określać żądanie,
  • zawierać uzasadnienie.
Jako dowody do wniosku powinny być załączone skrócone odpisy aktów stanu cywilnego (m.in. zgonu Spadkodawcy, urodzenia Spadkobierców). Do pisma należy dołączyć odpisy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku dla wszystkich Stron wraz z załącznikami. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podlega opłacie stałej w wysokości 100 zł. Może być ona uiszczona na kilka sposobów (m.in. w znakach opłaty sądowej albo przelewem na rachunek bankowy sądu) Dodatkowo konieczne jest uiszczenie opłaty za wpis do rejestru spadkowego w wysokości 5 zł. Opłatę uiszcza się przelewem na rachunek bankowy Sądu. Kancelaria świadczy pomoc zarówno przy sporządzeniu wniosków o stwierdzenie nabycia spadku jak i reprezentacji Klientów w Sądzie. przez powoda.